Ekonomi

Toronto borsa endeksi teknoloji sektöründeki kayıplar ve faiz indirimi endişeleriyle düştü

Toronto Borsası’nın S&P/TSX bileşik endeksi, teknoloji sektöründe ABD’deki benzerlerine paralel bir düşüş trendini yansıtarak bugün bir düşüş yaşadı. Endeksteki düşüş, yeni yurt içi konut verilerinin Kanada Merkez Bankası’nın olası bir faiz indiriminin zamanlamasına ilişkin endişeleri artırmasıyla geldi.

Bileşik endeks TSİ 10:08 itibariyle 29,56 puan ya da %0,14 düşüşle 21.800,29 seviyesine geriledi. Faiz oranı değişikliklerine duyarlı olan teknoloji hisseleri %0,7’lik düşüşle dikkat çekti. Bu sektördeki düşüşte, ABD Merkez Bankası’nın ilk faiz indirimini ne zaman gerçekleştireceği konusunda şüphe uyandıran enflasyonun devam etmesi etkili oldu.

BMO Family Office’e göre, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine doğru yolculuk zorlu ve ilerlemeyi değerlendirmek için daha fazla veriye ihtiyaç var. BMO , ilk faiz indiriminin Haziran ayı gibi erken bir tarihte gerçekleşebileceğini, ancak gelen verilerin güçlü kalmaya devam etmesi halinde yılın ilerleyen dönemlerine ertelenmesinin şaşırtıcı olmayacağını belirtti.

Teknoloji sektöründeki kayıpların aksine, malzeme sektörü, Çinli izabe tesislerinin düşük kar ve zararlar nedeniyle üretimi kısmayı kabul etmesiyle, Şangay’da rekor seviyeye çıkan bakır fiyatları ve Londra’da 11 ayın zirvesine ulaşan bakır fiyatlarının desteğiyle %0,4’lük bir kazanç elde etti.

Canadian Mortgage and Housing Corporation (CMHC) tarafından açıklanan ekonomik verilere göre, Kanada’da Şubat ayında konut başlangıçları bir önceki aya kıyasla %14 artarken, çok birimli kentsel konutların temel atmalarında artış görüldü.

Premium Brands Holdings’in hisseleri, şirketin üç aylık kazançlarının analistlerin beklentilerini karşılayamamasının ardından %4 düşerek TSX’te en düşük performans gösteren hisse oldu.

Daha olumlu bir not olarak, Northwest Healthcare Properties GYO hisseleri %6,2 artış göstererek çeyrek sonuçlarının ardından karşılaştırma ölçütüne liderlik etti.

NYSE’de işlem gören TC Energy, Prince Rupert doğal gaz boru hattı projesinin Kanada’da önerilen bir ihracat terminali olan Ksi Lisims LNG’de yer alan iki ortağa satıldığını duyurduktan sonra %0,3’lük mütevazı bir artış kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu